Ostatnie miesiące są czasem dynamicznych podwyżek cen gazu, prądu i węgla – nic nie zapowiada, aby sytuacja ta miała się w najbliższym czasie unormować. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że ceny paliw i energii będą w dalszym ciągu rosnąć – nie napawa to optymizmem posiadaczy ogrzewania elektrycznego i gazowego, którzy z niepokojem oczekują swojego rachunku za miesiące zimowe. Czy można w jakiś sposób wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie? W wielu przypadkach jest to możliwe. Głównie za sprawą zmiany okien na te o lepszych parametrach.
Masz w domu stare okna? Pomyśl o wymianie
Okna starego typu mogą mieć ogromny wpływ na straty ciepła w mieszkaniu. Współcześnie produkowane okna cechują dużo lepsze parametry, takie jak współczynnik przenikania ciepła. Od stycznia 2021 roku przepisy dotyczące parametrów okien zostały zaostrzone – obecnie obowiązujący współczynnik Uw wynosi maksymalnie 0,9 W/(m²·K). Do końca 2020 roku jego wartość mogła wynosić 1,1 W/(m²·K). Jest to duża zmiana, która może przełożyć się na większy komfort cieplny domowników. Aby dobrać odpowiednie okna do swojej nieruchomości, warto zapytać o zdanie eksperta. Renomowane firmy zajmujące się sprzedażą i montażem okien u odbiorców prywatnych i firmowych są w stanie doradzić optymalne rozwiązanie dla potrzeb danego lokalu. Przykładem firmy, która zajmuje się takimi usługami w Lublinie jest firma Okna Nałęczowska: https://www.oknanaleczowska.pl/.
Dobre okna to połowa sukcesu – ważny jest też montaż
Najlepsze okna nie spełnią swojej roli, jeśli ich montaż powierzymy osobie, która się na tym nie zna. Instalacja okien zawsze powinna być zlecana fachowcom, którzy potrafią przeprowadzić tę procedurę w profesjonalny sposób. Jeśli mieszkanie jest chłodne w zimowych miesiącach, warto rozważyć w takim przypadku tzw. ciepły montaż okien, który sprawi, że będą one znacznie lepiej chronić wnętrza przed stratami ciepła. Standardowy montaż okien odbywa się na piankę – nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pianka narażona jest na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Przy ciepłym montażu stosowane są dodatkowo specjalne taśmy – od zewnętrznej strony taśma ma właściwości paroprzepuszczalne, natomiast od wewnętrznej – paroszczelne. Takie rozwiązanie zapobiega znacznym utratom ciepła i pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości zamontowanych okien. To bardzo dobra propozycja, zwłaszcza dla mieszkań położonych w miastach na wschodzie Polski, jak chociażby Lublin, gdzie zimy w dalszym ciągu potrafią być srogie, a noce – mroźne.